avsa.com logo

Avşa Adası Haberleri Son Dakika


Avsa.com'a Hoşgeldiniz!

Avşa'dan Haberler

Avşa Martı Sitemizin bu sayfasında, Avşa Adası ile ilgili olan ve toplumu ilgilendiren her türlü gelişmeyi ve haberi bulabilirsiniz. Sizin tarafınızdan elde edilmiş bir bilgi varsa lütfen bizimle paylaşarak sitemizde yayınlanmasını ve bu haberin ada ile ilgili kişilere ulaşmasını sağlayınız.

Avşa Belediyesi Yeni Hizmet Binası Açıldı

Yeni hizmet binası Avşa Belediyesi'nin yeni hizmet binası törenle hizmete girmiştir. 17/07/2011

Avşa Belediyesi de diğer turistik belediyeler gibi, yazın kış nüfusunun birkaç kat fazlasına ulaşan misafirlerini memnun etmek ve tekrar onları adada görmek için imkanları dahilinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Ada ziyaretçilerinin de adamızı korumaya yönelik davranışları hepimiz için daha iyi bir Avşa Adası'na sahip olmamızı sağlayacaktır.

1 Milyon Turiste Doğru...

Turistler Avşa Belediye Başkanı Cevdet Çağlar, bu yıl adaya 1 milyon civarında turist beklediklerini belirtti.

Geçen sezonda 750 bin turisti ağırlayan Avşa Adası'nın, 2011 yaz sezonunda 1 milyon turisti ağırlayıp sayıyı yukarı çekeceğini belirten başkan, 18 Haziran 2011 tarihinden sonra yüzde 100 doluluğa ulaşılabileceğini belirtti.

Önceki sezonlarda adadaki su sorununun tatili kısa kesmeye veya rezervasyon iptaline neden olduğunu belirten Çağlar, "Son yıllarda yaptığımız yatırımlar sayesinde deniz suyunu arıtarak kullanma ve içme suyu elde edip bu sorunu hallettik" dedi.

Adada Parasız Kalmayın!

Para Adada maalesef banka şubesi bulunmamaktadır. Altın nokta ATM ise devamlı talep olduğundan para yetiştirmekte zorlanmaktadır.

Bu nedenle adaya gelirken yanınızda yeterince nakit para bulundurmak gerekmektedir.

Genellikle kredi kartı kabul edilmekle birlikte yine de kalacağınız işletmeye kredi kartı geçip geçmediğini sormanızı öneririz.

Mavi Marmara

Mavi Marmara Avşa Adası ile bütünleşmiş bir isim olan Mavi Marmara Gemisi, 16 yıl boyunca tatilcilere ve ada sakinlerine hizmet ettikten sonra Mart 2010'da İDO tarafından İnsani Yardım Vakfı'na (İHH) satıldı. İDO, yılda yalnızca 2 ay çalışabilen bu gemiden yılda 2,500,000.-TL zarar ediyordu. İnşasına 1989 yılında başlanan Mavi Marmara gemisi 1994 yılında Türkiye Denizcilik İşletmeleri’nin (TDİ) envanterine geçti. Bu dönemde Avşa Adası seferlerinde kullanılmaya başlandı. Gemi 2005 yılında İDO’ya devredildi. Mavi Marmara 1080 kişi yolcu kapasiteli ve 82.45 metre uzunluğundadır. Seyir hızı ise yaklaşık 16 deniz mili/saattir.

Ulaştırma Bakanı Yıldırım İkinci Bir Gemi Sözü Verdi.

Belediye tarafından yaptırılacak olan "Avşa Adası Deniz Suyu Arıtma Tesisi"nin temel atma törenine katılan bakan Selamiçeşme Gemisi'nden sonra ikinci bir geminin de Avşa Belediyesi'ne verileceğini söyledi.

Bakan Yıldırım "Avşa Adası Deniz Suyu Arıtma Tesisi"nin temel atma törenine katıldı. 04.07.2009

Binali Yıldırım Bakan Yıldırım, Belediye tarafından yaptırılacak "Avşa Adası Deniz Suyu Arıtma Tesisi"nin temel atma törenine katıldı.

İDO Genel Müdürlüğü görevinde bulunduğu 1994-2000 yılları arasında, Avşa Adası'na gidip geldiğini belirten Yıldırım, yaptığı konuşmada, o zamanlarda Avşa'nın özellikle yaz süresince büyük ölçüde ulaşım sıkıntılarının bulunduğunu anlattı.

Bakan Yıldırım, o dönemde de Cevdet Çağlar'ın Avşa Belediye Başkanı olduğunu ve kendisine iletilen sorunların çözüldüğünü, Özellikle Avşa - İstanbul arası ulaşım sorununu çözdüklerini belirtti.

Bakan Yıldırım, Marmara ve Avşa adalarının İstanbul'a olan ulaşımlarını gerçekleştirdiklerini kaydetti ve Avşa'nın turizm bölgesi ilan edildiğini belirtti. Kış ve yaz aylarında Avşa Adasının her türlü sıkıntısını çeken 2,500 insanı olduğunu, Adaya gelip tatilini geçiren 80,000 vatandaşımız bulunduğunu sözlerine ekledi. Bu tatil için gelen kişileri "velinimet" olarak değerlendiren bakan, Avşa'da belediyenin hizmetler için aldığı payın 2,500 kişiye göre hesaplandığını, hizmetin ise 80,000 kişi için gerektiğini de vurguladı. Belediye başkanının bu durumda bile büyük bir özveri ve mütavazilikle görevini yaptığını söyledi.

Avşa'da Belediye Başkanı'nın çok önemli bir işe giriştiğini belirten Binali Yıldırım, "Artezyenden suyu devamlı çekiyoruz ve artık su kalmadı. Toprağı çürütüyor, adayı çölleştiriyor farkında değiliz. Bu gidişatı durdurmak amacıyla burada tarihi bir adım attık" dedi.

"Ters ozmoz" diye bir sistem olduğunu belirten Bakan Yıldırım, bu sistem ile deniz suyunun denizden çekilerek içilecek hale getirildiğini bildirdi.

Kurulacak olan sistemle elde edilen su numunesini de içen Binali Yıldırım, şöyle konuştu: "Şu anda suyu içiyorum, tadı hiç fena değil. Tuzu yok, tadı da güzel. Aralık sonunda buradan herkes bu suyu içebilecek. Başlangıç olarak 4 bin ton su üretilecek, bu kapasite 20 bin tona kadar gidebilir. Avşa Adası'nın 2040 yılına kadar olan su ihtiyacını karşılıyoruz. Diğer adalara da buradan su ikmali yapılabilecek. Birbirine yakın olan 4 tane adamız var: Paşa Limanı, Marmara, Ekinlik ve Avşa adalarımız var. Biz bugün Avşa'ya geldik ama Marmaralılar, Paşa Limanı ve Ekinliktekiler bu durumdan mahzun olmasın."

Bu tesisin, 23 milyon TL'ye mal olacağını belirten Binali Yıldırım, "İsterse 123 milyon TL'ye mal olsun, Avşalılar bunu hak ediyor" şeklinde sözlerini noktaladı.

Tatlı Su Sorunumuz 2009 Yazında Çözülüyor

Avşa adası su ihalesi sonuca ulaştı ve Kamu İhale Kurumu içme suyu ihalesine onay verdi. Avşa Adası'nın yıllardır sorunu olan tatlı su temini, 2009 yaz sezonunda arıtma tesislerinin açılması ile sona erecek. Türkiye'de bir ilk olan deniz suyundan içme suyu elde etme konusu, su sorunu olan diğer tatil yörelerine de örnek teşkil edecektir.

Denizden su arıtma Avşa Belediye Başkanı Cevdet Çağlar iddialı konuşuyor: "1 saniyede 46 litre su üretme kapasitesi 110 litreye kadar çıkabilecektir. Gözler bizim üzerimizde. Avşa Adası denizden arıtma ile içme suyuna 2009'da kavuşacak. Su sıkıntısı içinde olan komşu adalara da su vermeyi planlamaktayız. Bu projeyle adanın yeraltı suları ve yeşil dokusu artacak. Bu durumun güzelliği adada bulunan birçok şeye yansıyacaktır." Bu projenin Türkiye'de bir ilk olacağını belirten belediye başkanı, deniz suyundan içme suyu elde etme fikrini bir Kuveyt gezisi sırasında yaptığı incelemeler sonrasında benimsemiş. Küresel ısınmanın da bu projenin başlamasına desteği olduğunu belirten başkan: "Yeraltı suları çekilmekte. Bu gidişle zaten su sıkıntısı çekilen Avşa Adasında ileride bir bardak su bulamayacak hale geleceğiz. Bu endişemiz bizi yeni projelere yöneltti. Türkiye'de bu tip bir projeyi ilk kez Avşa'da gerçekleştirmeye uğraşıyoruz. Üretilen su aynı içme suyu efsafında olacak. Hatta, Sağlık Bakanlığı izni ile, pet şişe üretimi bile yapılabilir. İller Bankası ile belediyemizin ortak çalışması olacak." şeklinde konuştu. Proje yaklaşık olarak 14 milyon TL'ye mal olacak, bu tutarın yüzde 75'i İller Bankası'ndan, yüzde 25'i de yerel imkanlarla karşılanacaktır.

Avşa Belediyesi Deniz Taşımacılığına Girdi - Haziran 2009

Avşa Belediye Başkanlığı deniz taşımacılığı işine de girdi. Selamiçeşme isimli arabalı vapur artık Avşa Belediye Başkanlığı tarafından işletilecek. Bu nedenle İDO bu hattan tamamen çekildi.

Avşa Belediye Başkanı Cevdet Çağlar bir süre önce İDO Genel Müdürlüğü'nden Avşa - Erdek hattında çalışan arabalı vapurlardan birinin Avşa Belediyesi'ne satılması için talepte bulunmuştu.

Selamiçeşme Vapuru İDO’nun yeni bir yapılanma sürecinde olduğunu belirten Cevdet Çağlar, "Bu süreçte deniz ulaşımında kullanılan eski arabalı vapurlar belediye başkanlıklarının talep etmesi durumunda bedeli üzerinden belediyelere satışları yapılıyor." şeklinde konuştu.

Selamiçeşme arabalı vapurunun İDO Genel Müdürlüğü tarafından Avşa Belediyesi'ne bedelsiz olarak devredildiğini belirten Başkan Cevdet Çağlar, vapurun işletmeciliğinin Avşa Belediyesi tarafından yapılacağını açıkladı. Arabalıvapurun Avşa – Marmara Adası ve Erdek arasında seferler yapacağını belirten Cevdet Çağlar, belediye olarak ikinci bir arabalı vapur alarak, Adalar ve Erdek arasındaki ulaşım problemlerine çözümler bulacaklarını sözlerine ekledi. Avşa Adası'nın Türkiye'nin önemli turizm noktalarından biri olduğunu söyleyen Cevdet Çağlar, "Yerli ve yabancı turistlerin Avşa'ya rahat bir şekilde ulaşabilmeleri önemlidir. Ulaşım sorununun farkında olan belediyemiz, çalışmalarını özellikle bu yönde yoğunlaştırmıştır." dedi.

Başkan Çağlar; "İDO’dan arabalı vapurlarının birinin daha belediyemize devredilmesi konusunda çalışmalarımız sürmektedir, bunun da gerçekleşmesiyle ulaşım konusunda önemli işler yapmış olacağız." dedi.