Ankaradan Avşa Adasına Nasıl Gidilir ?


Avşa Adası, Balıkesir’in Marmara adalar belediyesi kapsamında bulunan popüler bir tatil köyüdür. Yiğitler köyü ve Türkeli köyü olmak üzere 2 köy beldesinden oluşmaktadır.  Avşa Adası, tatil için en çok tercih edilen tatil köylerinin başında yer alır. Çünkü hem büyük şehirlere yakınlığı hem de ada içeresindeki imkânları, temiz denizi ve gelişmiş bir ada olması dolayısı ile yılda çok fazla sayıda turist misafir eder. Adanın damak lezzetleri, gezilecek yerleri oldukça çeşitli olduğu için yabancı turistler yaz aylarında Avşa adasını tercih etmektedir. Avşa adasında 1 adet sağlık ocağı bulunmaktadır. Ciddi durumlar içinde her zaman hazırda bekleyen 1 adet deniz ambulansı bulunuyor.

 

Adaya Nasıl Gidilir?

Avşa adasına günü birlik gitmiyorsanız, en az 15 gün önceden yerinizi ayırtmanız gerekmektedir. Aksi durumda bakımsız ve pahalı olan apartları tercih etmek zorunda kalabilirsiniz.  Adanın bakımlı ve lüks pansiyonları olduğu kadar da pek tercih edilmeyen pansiyonları da bulunuyor.

Ayrıca adaya ilk defa gidecekseniz, Adanın girişinde size komisyonlu konaklama yeri gösteren kişilere de inanmamanızı öneririz.

Avşa Adası’na İstanbul’dan 3,5 saat, Tekirdağ’dan da 3 saat süren feribot seferi ile ulaşım sağlanabiliyor.  Ayrıca Avşa adası İstanbul’a en yakın tatil köyüdür.  Ankara’dan araba ile önce İstanbul ‘a gelerek buradan feribot seferi ile ya da

Ankara’dan kendi aracınız ile sırayla Eskişehir, bursa ve bandırma istikametinden Erdek’e, bu bölgeden de kalkan arabalı feribotlar ile Avşa Adası’na ulaşabilirsiniz.  Bu bölgede de bulunan adaların hepsi birbirinden güzel ve oldukça popülerdir. Arabalı feribot ile seyahat ederken bu adaları da görme şansını yakalayacaksınız.

 Eğer Ankara’dan Avşa adasına otobüs ile gitmek istiyorsanız, ilk önce İstanbul’a gelmeniz gerekiyor. İstanbul’dan Avşa adasına günlük duruma göre 2 ya da 3 defa deniz otobüsü seferi yapılıyor. Bu seferleri de İDO’ ait gemi tarifeli sefer yapmakta.  

Hafta sonu kalabalık olduğu içinde ek seferler eklenebiliyor.

Adanın Geçim Kaynağı Nedir?

Adanın genel geçim kaynağı üzümlerden yapılan şarapçılıktır. Adada 2 adet şarap fabrikası bulunmaktadır.  2 adet butik olarak hizmet veren Kardeşler, Adalı adında fabrika bulunmaktadır. Bu fabrikalar adanın yerli kesimine de iş olanağı sağlamaktadır. Belirli bir kısım zeytincilik belirli bir kısımda yerli ve yabancı turistlerin konaklama ihtiyacını gidermek için pansiyonculuktan gelir elde etmektedir. Durum böyle olunca taze zeytinyağı ve yıllanmış şarap satımı da yerliler tarafından oldukça yaygın durumda. Üstelik adanın çarşısında el emekleri ile yapılan hediyelik eşyaları da bulmanız mümkün. Ada da bulunan Kafeler, Türkü barlar ve gece kulüpleri de adanın gelirlerinin önemli bir kısmını oluşturmaktadır.

 

 

Adada nereler gezilir?

Avşa Adası’na geldiğiniz zaman görmeniz gereken yerler kesinlikle Yiğitler, Altınkum, Karadut, Çınar, Kumtur. Ayrıca Manastır ve Kadınları Plajını geldiğinizde mutlaka görmelisiniz. Temizliği ve 3 km uzunluğu ile adeta sizi kendine hayran bırakacaktır. Köylerdeki tarih kokan binalar ve insanlarının misafir perverliği sizi her yaz daha fazla kendine çekecektir. Uzun plajı sayesinde ise insanlar rahat ve sakin güneşlenebilmektedir. Avşa'daki gece hayatı da oldukça renklidir. Sabah saat 4 e kadar açık olan eğlence mekânları, sık sık verilen konserler, 3 adet ünlü gece kulübü 2 adet Türkü bar 2 adet canlı müzik kafesi bulunmaktadır. Üstelik sadece gece hayatı için bile İstanbul’dan gelen turistler bulunmaktadır.