avsa.com logo

AVŞA ADASI GEZİLECEK YERLER


AVŞA ADASI GEZİLECEK YERLER

Avşa Adası gezilecek yerler bakımından size oldukça zengin seçenekler sunar. Bir ziyaret edenin tekrar etmek isteği, bir tutkuya dönüşen Avşa Adası’nda, doğal köyler, muhteşem kıyılar, renkli bir eğlence ve masmavi bir deniz sizleri beklemektedir. Marmara Bölgesi’nin en renkli tatil yerine doğru yola çıkmaya karar verdiyseniz, size seyahatinizde yol gösterecek ipuçlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Avşa Adası Günbatımı

Avşa Adası Hakkında

Avşa, Balıkesir’e bağlı şirin bir adadır. Uzun yıllar boyu tatilcilerin uğrak noktası olan adada yazlık evlerin yanında pek çok pansiyon ve otel bulunmaktadır. Bunun yanında her bütçeye uygun apartların bulunması adanın önemli avantajlarından biridir. Avşa Adası gezilecek yerler bakımından çok daha sakin ve dinlendirici tatil severleri doğayla buluşturan bir yapıya sahiptir. Ada içerisinde doğal yaşamın güzelliklerini korumuş köyler ve geniş kumsallar bulunur. Ada merkezinde ise renkli gece hayatının olduğu barlar sokağı, restoranlar ve kafeler bulunmaktadır.

 

 

Avşa, diğer büyük adalarımıza göre çok daha uzun kumsal alanlarına sahiptir. Adada kum plajların olması farklı yerlerden rahatlıkla deniz keyfi yapılmasını sağlamaktadır. Adanın köy bölümlerindeyse bağcılık yapılmaktadır. Buralarda Avşa’nın kendine has şarapları da ilgi görmektedir. Avşa Adası, yaz aylarının gelişiyle birlikte sıcak bir iklime kavuşur. Ancak kıyılarda esen rüzgârlar bunalmadan denize girme ve güneşlenme fırsatı sunmaktadır. Ada içerisindeki sakin koylar da oldukça serin ve dinlendiricidir. Ada, yaz boyu güneşin görülebildiği bir iklime sahiptir.

Avşa Adası Ulaşım

Avşa Adası’na deniz yoluyla İstanbul’dan kalkan gemi ve feribotlarla ulaşabilirsiniz. İstanbul dışından gelmek için Erdek ve Tekirdağ’dan kalkan feribotları kullanabilirsiniz. Eğer adaya kendi aracınızla gitmek isterseniz, Erdek ve Tekirdağ üzerinden kalkan feribotları tercih edebilirsiniz.

Avşa Adası Ulaşım

Avşa Adası’nda Gezilecek Yerler

Çınar Plajı: Tertemiz bir denizin ve unutulmaz bir kumsalın bulunduğu Çınar Plajı, adanın güneyinde yer almaktadır. Dinlendirici vakit geçirmek ve doğanın tadını çıkarmak için merkeze kısa bir mesafede bulunan bu plajı ziyaret edebilirsiniz. Adanın içinden dolmuş ve taksilerle plaja ulaşım sağlayabilirsiniz.

Avşa Çınar Koyu

Karadut Plajı: Avşa’nın küçük ve şirin plajlarından biri olan Karadut’un çevresi ağaçlarla çevrilidir. Kumsala yakın konumda bulunan eğence mekânı ile birlikte Karadut, adanın görülmeyi bekleyen sessiz plajlarından biridir.

 

Türkeli Köyü: Avşa Adası’nın en çok ziyaret edilen köylerinden olan Türkeli, adanın batı kesiminde yer almaktadır. Burayı özel kılan ise asırlar öncesinden günümüze ulaşmış, ziyaretçilerini tarihi bir yolculuğa çıkaran manastır kalıntısıdır. Bu tarihi köyü gezerken aynı zamanda lezzetli deniz ürünlerinin ve adanın ünlü şaraplarının tadına bakabilirsiniz.

Avşa Türkeli Köyü

Yiğitler Köyü: Avşa’nın en ünlü ve en çok ziyaretçi çeken köylerinden biridir. Araplar Köyü adıyla da bilinen bu köyde halk genellikle balıkçılık ile uğraşmaktadır. Günümüzde ünlü Avşa şaraplarının üretim geleneğinin sürdürüldüğü bu köy adanın doğu kısmında yer almaktadır. Avşa merkezden hareket eden dolmuş ve taksilerle kısa sürede köy merkezine ulaşılabilmektedir.

Avşa Yiğitler Köyü

Altınkum Plajı: Adayı ziyaret edenlerin mutlaka görmesi gereken plajlarının başında Altınkum gelmektedir. Çevresinde bulunan geniş konaklama imkanları ve lezzet duraklarıyla Altınkum, Avşa’nın en önemli turistik merkezlerinden biridir. Plaja yakın konumda düşük bütçelere bile hitap eden pansiyon ve apart konaklama işletmeleri vardır. Altınkum, adından da anlaşılacağı gibi gayet hoş bir kumsala ve derin olmayan bir denize sahiptir. Bundan dolayı çocuklu aileler için de oldukça ideal bir tercih olacaktır.

 Avşa Altınkum Plajı

 

Avşa Altınkum Sahil

Kadınlar Plajı: Avşa’nın yalnızca kadınlara hitap eden kumsalı olan Kadınlar Plajı, oldukça sakin yerlerden biridir. Yiğitler Köyü yakınında bulunan plaj oldukça güzel bir manzaraya sahiptir. Ada merkezinden kalkan araçlarla Yiğitler Köyü’ne gelebilir, buradan yaklaşık 10 dakika kadar yürüyerek bu eşsiz kumsala ulaşabilirsiniz.

 

Avşa Adası Koyları: Avşa Adası’nın birbirinden güzel koylarını tatiliniz boyunca ziyaret etmeyi unutmayın. Adadan düzenlenen tekne ve motor gezileriyle tüm koyları sırasıyla gezebilirsiniz.