Avşa Adası'ndaki Koylar


İstanbul’a yakın oluşu nedeniyle, özellikle yaz aylarında binlerce tatilciyi ağırlayan Avşa Adası, büyükşehrin gürültüsünden kaçıp, kısa süreli tatil yapmak isteyenler için çok ideal bir tatil yeridir. Temiz plajları ve doğa güzellikleriyle tercih edilen Avşa, aynı zamanda su sporu aktivitelerine de imkan tanıyan çok cazip bir tatil beldesidir. Gezip görülecek yerler arasında en başta Avşa Adasındaki koylar gelir.

 

Avşa Çınar Koyu

Çınar Koyu özellikle denizin berraklığı ve eşsiz kumu ile Avşa adasına gidildiğinde mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Özellikle sessiz ve sakin bir tatil arayanlar için koy çok iyi bir seçenek olarak karşımıza çıkar.

Tavşanlı Koyu

Genellikle aileler tarafından tercih edilen koy, adanın güney kesiminde yer alır. Özellikle hafta sonları hareketliliğin fazla olduğu koy, etrafında bulunan restoranlarla canlılık kazanmaktadır.

Beyazsaray Koyu

Merkeze 3 km uzaklıkta bulunan koya, ulaşım biraz sorun yaratsa da, gittiğinizde buna değeceğini emin olabilirsiniz. Dik yokuşlarla çevrili koyda, yürüyüş çok fazla mümkün olmasa da, bolca güneşlenip, denize girebileceğiniz geniş bir kumsal sizleri beklemektedir.

 

Altınkum Koyu

Avşa adası denildiğinde ilk akla gelen Altınkum Koyu, Avşa Adasındaki koylar arasında en meşhur koydur. Etrafında yer alan birçok otel ve cafe nedeniyle, özellikle tatilciler tarafından en fazla tercih edilen yerlerin başında gelir. Ada merkezinden ulaşımın kolaylıkla sağlandığı koy, yaz aylarında hafta sonları hınca hınç doludur.