Avşa Adası Nereye Bağlı


Avşa adası tatil için oldukça tercih edilen bir yerdir. Adanın ismini duyanlar Avşa adası nereye bağlı sorusunu sormaktadırlar. Avşa Balıkesir’e bağlı olan bir tatil beldesidir. Marmara denizinde bulunan bu ada oldukça rahat ve konforlu bir tatil sunmaktadır. Avşa adası, ilçe merkezine 11 km uzaklıkta bulunurken il merkezine 155 km uzaklıkta bulunmaktadır. Diğer adı Türkeli adası olan bu ada yüzölçümü bakımından Marmara ve Paşalimanı adalarından sonra gelmektedir.

Avşa adasına ulaşım olarak bakıldığı zaman Tekirdağ, İstanbul ve Balıkesir’den eniz yolu ile ulaşımın mümkün olduğunu görebiliriz.  Tekirdağ ve Balıkesir üzerinden adaya feribotlar sayesinde arabanız ile ulaşım sağlamanız mümkündür. Adanın çevresinde bulunan irili ufaklı 25 adet plaj bulunmaktadır. Bu plajlarda gönlünüzce eğlenceye ve denize de doyabilirsiniz. Bu koy ve plajlardan kesinlikle görmeniz gereken yerler Avşa Plajı, Tavşanlı Plajı, Altınkum Plajı, Çına Koyu, Yiğitler Plajı, Atanaş Koyu ve Kumtur Koyu’dur. Adada bunan tüm koylar ve plajlarda tüm sezonun yorgunluğunu atabilirsiniz.

 

Avşa adasının denizi ve plajları oldukça temiz durumdadır. Bu temizlikten dolayı tercih edilme durumu oldukça fazla seviyede olmaktadır. Avşa adasına gidilmeden önce kesinlikle size en uygun otelde rezervasyonunuzu yaptırmalısınız. Bu sayede size en uygun konforlu ve rahat bir şekilde tatil yapma imkanını elde edebilirsiniz. Avşa adası nereye bağlı sorusunun cevabı olarak İstanbul’a yakınlığı ile bilinen Balıkesir’e ağlı olduğu bilinmektedir.

 

Avşa adası nerede

merak edenler için, Balıkesir iline bağlı ve Marmara Denizinde yer alan ada, Marmara bölgesinin en önemli turizm beldelerinden biridir. Balıkesir ilinin Marmara ilçesine bağlı ada, ilçeye 11 km uzaklıkta, Balıkesir’e ise yalnızca 155 km mesafededir.

Nasıl Gidilir

Avşa adasına Türkiye’nin birçok noktasından ulaşım sanılanın aksine oldukça kolaydır. Avşa Adasına İstanbul’dan deniz otobüsüyle yaklaşık 2.5 saat süren bir yolculuk sonrası ulaşılmaktadır. Gün içerisinde birçok sefer bulunan adaya ulaşım oldukça kolay olmaktadır, özellikle yaz aylarında ve hafta sonları artan sefer sayılarıyla, ada birçok tatilciyi ağırlamaktadır. Erdek, Tekirdağ ve Bandırma’dan kalkan arabalı feribotlarla yaklaşık 2 saat sonra Avşa adasına ulaşılmaktadır. Özellikle kendi araçları ile adaya gelip, aynı zamanda bolca gezmek isteyenler için arabalı feribotlar oldukça fazla tercih edilmektedir. Bursa, Ankara ve İzmir’den adaya ulaşım için öncelikle kara yoluyla Erdek’e gelmek, buradan ise feribotlarla adaya ulaşmak mümkündür.

Marmara Ve Ege’nin İncisi

Avşa Adası, Marmara Denizindeki adalar arasında apayrı bir yere sahiptir. Gerek denizi, gerek doğal güzellikleri, gerekse eğlence hayatıyla ünlü ada, aynı zamanda Kapıdağ Yarımadasının oluşturduğu adalar içerisinde yer alır.  Marmara adası, Tekirdağ, Erdek ve Çanakkale Boğazıyla çevrili ada için Avşa adası nerede sorusuna birçok şekilde cevap verilebilmektedir. Gerçekten gezilip, görülmesi gereken yerlerden birisi olan Avşa Adasına ilk defa gidecekseniz, hayranlıkla döneceğinize eminiz.