Bursa’dan Avşa Adasına Nasıl Gidilir?


Turizm merkezlerinden olan Avşa adasına Bursa’dan gelmek için bandırma karayolu üzerinden otomobil veya otobüs ile Erdek ilçesinde feribot seferleri yapan koylara gidilmelidir. Koylardan kalkan feribotlar ortalama 2 saat içinde ziyaretçilerini Avşa adasının merkezine ulaştırmaktadır.

Avşa adasına ulaşımı sağlayan feribot veya vapur firmalarının her birinin kendi hareket saatleri bulunmaktadır. Yaz sezonunda turist ve ziyaretçi sayısı çok olduğu için faaliyette olan firma sayısı fazladır. Bazı gemi ve feribot seferi yapan firmalar ziyaretçileri yaz – kış Avşa adasına ulaştırmak için hizmete devam etmektedir.

avşa adası

Avşa adası Marmara denizinde yer almaktadır. Bu adada 2 adet köyü vardır. bunlardan biri yiğitler köyüdür diğeri çiftlik köyüdür. Bu adanın uzunluğu 7 km ve genişliği 4 km’dir. Avşa da yaşayanların ortalama nüfusu 3000’dir. Adadaki kumsallar kusursuz denilecek kadar güzeldir. Bina yapılanmaları genel olarak hep sahil kenarında olduğu için konaklama mekânları da sahil kıyılarındadır. En çok bilinen ve gidilen koylar Altınkum ve Çınar Koyu’dur. Özellikle Altınkum koyu derin olmaması nedeni ile yüzme bilmeyenler ve çocuklu aileler için daha çok tercih edilmektedir.

Avşa adasının eskiden günümüze kadar birçok ismi olmuştur. Plinius halkı OPHiUSSA derken Bizanslılar AFOUSiA demiştir. 17. yüzyıl başlarında ise Meryem Ana Manastırının burada olması sebebi ile Pnagia adı verilirdi. 1892 yılında da Patrikhane vasiyeti ile AOSiA adı verildi. Sonra adada Rumların kalması ile AFISSIA adı verildi. Ancak son olarak adanın ismi Türkçeleştirilerek AVŞA ADASI olarak kalıcı olmuştur.

 

Avşa Adasında Gezilecek Yerler

Avşa adasında sayısız güzellikler ve zaman geçirilecek yerler vardır. Planlarınıza Avşa adasına eklediniz ama ne yapacağınız, Avşa adasında nerelerde gezeceğinizi ve ne gibi etkinlere dahil olacağınızı bilmiyorsanız okumaya devam edin.

Tatilde güneşlenmek ve denize girmek isteyenler için Avşa adasında irili ufaklı olarak toplam 25 adet koy ve plaj vardır. Bunlardan bazıları Çınar Koyu, Altınkum Koyu, Avşa Plajı, Beyazsaray Koyu, Tavşanlı Plajı, Büyük Liman Plajı, Mavi Koy, Karadut Koyu, Kumtur Plajı, Aterina Koyu, Atanaş Plajı’dır.

Sabit kalmak yerine hareket isteyenler için adanın 4 tarafında düzenlenen su sporları etkinlikleri, her yaşa hitap edebilen at gezintileri, bisiklet turları, su altı ve su üstünde hatta karada avcılık etkinlikleri, tertemiz doğada yürüyüş yani Jogging turları gibi birbirinden güzel faaliyetler her daim mevcuttur.

Doğal güzellilere hayran olanlar için Seyirtepe, Ekinlik Burnu, Marmara Burnu, Çamlık, Altınkum Tepesi ve Manastır Burnu görülmeye değecek yerlerdir. Özellikle Avşa adasında gün batımını izlemek hayatınıza katacağınız önemli ve unutulmaz anılardan birisi olacaktır.

Avşa Da Gece Hayatı

Gece hayatı denildiğinde Avşa adası bu konuda meşhur sayılan birkaç yerden birisidir. Ada içerisinde 3 adet gece kulübü bulunur. Ayrıca 2 adet canlı müzik yapan cafe-bar, 4 adet de club bar, 2 adet türkü bar mevcuttur. Sayı bakımında birçok yerden az olsa da eğlence olarak eşsiz ve tek yerlerdir. Genel olarak bu eğlence mekanları barlar sokağındadır. Sadece Disco mekanlarının yeri barlar sokağından farklı konumdadır. Clup ve Discolarda düzenlenen konserler, sevilen dj’ler ve ünlü sanatçılar yaz boyu Avşa eğlence mekanlarında yer almaktadır.