Eczaneleri


Avşa Adası Eczaneleri

2 Eczane Ve 1 Sağlık Ocağı Bulunmaktadır.

ARSLAN ECZANESİ H.TAHSİN ARSLAN Telefon numamarası 0266 896 42 42

Avşa Nöbetci Eczaneleri

 
YAŞA ECZANESİ YAŞA ARSLAN 0266 896 11 02
Avşa Sağlık Ocağı 24 Saat Hizmet Vermektedir.

 

AVŞA ADASI SAĞLIK OCAĞI

Avşa adası yaz aylarında binlerce kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Her yaştan insanın adaya geldiği düşünülünce, ada da sağlık hizmetlerinin nasıl sağlandığı da merak konusu oluyor. Avşa adasında maalesef hastane bulunmamaktadır. Ada da yalnızca bir tane bulunan sağlık ocağında, hastalara müdahale edilmektedir. Kış aylarında bu durum çok fazla sıkıntı yaratmasa da, yazın artan nüfus sayısıyla beraber tek bir sağlık ocağı yetersiz kalmaktadır.

Avşa Sağlık Hizmetleri

Avşa Adası Sağlık Ocağı 2 doktor ve bir hemşire ile hizmet vermektedir. Yazın özellikle, güneş yanıkları, tansiyon yükselmesi gibi durumlarla sağlık ocağına başvuran sayısı çok fazla olmaktadır. Ufak müdahalelerin yapıldığı sağlık ocağında aynı zamanda kan testi yapılabilmekte ve röntgen çekilebilmektedir. Bu nedenle ciddi rahatsızlıkları olan kişiler adaya tatile gelmeden önce kontrollerini yaptırıp gelmeli ve hatta gerekli olabilecek ilaçlarını da yanlarında getirmelidir.

 

Avşa Deniz Ambulansı

Acil durumlarda ve hastanın hayati tehlikesi olduğu hallerde, Avşa Adası Sağlık Ocağı duruma müdahale edememektedir. Bu tarz durumlarda adaya en yakın hastane olan Erdek Devlet hastanesine, hastalar deniz ambulansı ile ulaştırılırlar. 15 dakika gibi bir sürede hastaneye ulaştırılan hastalara, gerekli olduğu durumda sağlık ocağında çalışan doktor veya hemşirede refakat etmektedir. Avşa adasına komşu olan Marmara Adası’nda yapımına başlanılan hastanede, bittikten sonra Avşa Adasının hastane eksikliğine az da olsa çözüm olacağa benziyor.