Posta Kodu


Balıkesir, Marmara Avşa(türkeli) (Avşa(türkeli)'in) posta kodu: 10940

AvşA Adası Posta Kodu

Balıkesir iline bağlı ve Marmara Denizinde yer alan ada, Marmara bölgesinin en önemli turizm beldelerinden biridir. Balıkesir ilinin Marmara ilçesine bağlı ada, ilçeye 11 km uzaklıkta, Balıkesir’e ise yalnızca 155 km mesafededir. Marmara Adalar Belediye'sine bağlı olan Avşa adası posta kodu ise 10940'tır. Balıkesir’e bağlı Avşa adası, Avşa mahallesi olarak bilinmektedir. Bu nedenle ada içerisindeki tüm yerlerde posta kodu olarak 10940 kullanılmaktadır.

Avşa Mahallesi

Kış aylarında Avşa Nüfusunun beş bini geçmemesiyle, ada belde statüsünden çıkarılarak, mahalle olarak adlandırılmaya başlanmıştır. Yaz aylarında adaya gelen ziyaretçilerle birlikte yüz binleri bulan nüfus sayısına karşı, adanın mahalle olarak kalması beraberinde hizmet anlamında birçok sıkıntı yaratmaktadır. Yaz aylarında Türkiye’nin bazı illerine kıyasla daha fazla nüfusa sahip Avşa adasının sorunlarına çözüm bulmakta muhtarlık yetersiz kalmaktadır Avşa adası posta kodu  ve Marmara Adası’na bağlı diğer mahallelerinin de posta kodları 10940 olarak kullanılmaktadır. Asmalı, Çınarlı, Avşa, Cumhuriyet, Ekinlik Çınarlı, Gündoğdu, Hürriyet, Topağaç, Okullar, Yenimahalle ve Saray’ın posta kodları aynıdır.

 

Beldeyken Mahalle Oldu

Avşa belde iken, nüfus sayısının yetersiz oluşu nedeniyle mahalle olmuştu. Yazın binlerce kişinin akın ettiği ada da, acil çözüm bulunması gereken sorunlara mahalle muhtarlığı ne yazık ki yetersiz kalıyor. Halkın büyük çoğunluğunun Avşa’nın belde olarak kalmasını istemesine rağmen, 2014 yılında çıkan Büyükşehir yasasına bağlı olarak, ada şimdilik mahalle olarak kalmaya devam ediyor.